Egy új kapcsolat kialakítása és elmélyítése mindig egy rendkívül meghitt folyamat, legyen szó egy új párkapcsolat vagy egy barátság születéséről – mégis, a legbensőségesebb, és egyben legfontosabb, a saját magunkkal ápolt viszonyunk.
Önmagunk megismerése egy kifejezetten érdekes és izgalmakkal teli út, ami alatt mindig egy új oldalunkat vélhetjük felfedezni – ezzel sokszor pedig még magunknak is meglepetést okozhatunk.
Az önismeret az élet minden területén gyökeres és pozitív változásokat hozhat, amik utunkon már végig el fognak minket kísérni.
Ebben a blogcikkben pedig ezeket a változásokat fogjuk most közelebbről megvizsgálni.
Mikor fordul valaki az önismeret felé?
Önmagunkat megismerni sosem késő és sosem túl korai – hiszen ha valaki szeretne magával egy kiegyensúlyozott kapcsolatot ápolni, akkor ezt bármikor elkezdheti. Van azonban néhány helyzet, amik hatására egy személy fokozott érdeklődést mutathat az önismeret iránt.
Ilyenek lehetnek azok az élethelyzetek, amik mintha már egy ördögi körként ismétlődhetnek.
Lehet, hogy valakinek a párkapcsolat terén akadnak problémái – például mindig olyan párt választ magának, akivel a kapcsolat előbb-utóbb mérgezővé alakul át, vagy az ismerkedésben nincs sikerélménye.
Valakit a munkahelyi problémák sodornak afelé, hogy önmagával foglalkozzon: ez lehet a sikertelen munkakeresés, vagy a folyamatosan visszatérő, szinte ugyanolyan jellegű munkahelyi konfliktusok.
Van, aki nehezen talál barátokat, és van, aki egy konkrét, őt érintő problémán (például szorongás és stresszkezelés) szeretne túllendülni.
Megannyi élethelyzet rávezethet minket az önismeret útjára, egy dolog azonban mindig közös bennük:
Egy szituáción szeretnénk változtatni, amiben nem érezzük jól magunkat.
Mire számíthatsz, ha belevágsz?
Röviden, felismerésekre – de fejtsük ki ezt kicsit bővebben!
Az önismeretet sokszor egy felszabadult, könnyed útként ábrázolják, azonban ez így nem teljesen pontos. Valóban, ezek a foglalkozások rengeteg titokról és számodra eddig rejtett tulajdonságokról képesek a leplet lerántani, azonban ezek sokszor heves érzelmeket is kiválthatnak.
Van, amelyik felismeréstől először szomorú, vagy éppen dühös leszel. Van olyan is, amitől kifejezetten vidám, és olyan érzés jár át, mintha egy hatalmas kődarab hullott volna le a szívedről.
Tehát az önismeret inkább egy csupa különböző érzelemmel teli, izgalmas és kalandos út, aminek a végén önmagad egy sokkal erősebb és talpraesettebb énjét fogod találni – akit magabiztosan és felszabadultan fogsz megtestesíteni.
Ezeket tapasztalhatod, ha fejleszted önmagad
Egy biztos: az önismeret minden esetben kifizetődik. Vessünk egy pillantást arra, hogy a pozitív változások miként jelentkezhetnek!
Jelentősen megnövekedett önértékelés
A saját magunkról alkotott véleményünk képes az élet minden területén befolyásolni a tetteinket. Mennyiszer fordul meg a fejünkben, hogy valamit, akarva-akaratlanul, nem engedünk meg magunknak, mert egy hang belül azt súgja: nem érdemlem meg.
Az önismereti foglalkozásoknak hála fel tudod fedezni a benned rejlő tehetségek, tulajdonságok valódi, felbecsülhetetlen értékét.
Mersz nemet mondani
Biztosan te is kerültél már egy olyan helyzetbe, ami számodra kellemetlen, esetleg megrázó volt – csupán azért, mert nem mertél nemet mondani.
Az önismeret a segítségedre lehet abban, hogy a te jólléted számára elengedhetetlen, egészséges határokat húzz meg – amiket határozottan tartani is tudsz.
Kitörsz a véget nem érő, ördögi körökből
Talán a lehető legjelentősebb változás, amire szert tehetsz, ha elkezdesz önmagaddal mélyebben foglalkozni. Az ismétlődő sémákat és játszmákat könnyedén fel tudod ismerni, és egy konfliktust képes leszel tulajdonképpen madártávlatból szemlélni.
Az érzelmi felindulástól hevített válaszokat felváltják a megfontolt és alaposan átgondolt, megoldásra vezető felvetések, a konfliktusokat pedig tudatosan és hatékonyan fogod tudni kezelni.
Hogyan segít ebben a coaching?
A coaching remek eszköz arra, hogy jobban felfedezd önmagad belső világát!
Fontos megjegyezni, hogy a coaching nem egyenlő a terápiával, a két foglalkozás jelentősen különbözik egymástól. A coaching fő fókusza egy már fennálló probléma megoldása, aminek a során a coach megfontolt és irányított kérdésekkel vezeti rá az ügyfelet a helyzet kezelésére. Ezzel szemben a terápiás ülések során komplex, múltbéli traumák és konfliktusok kerülhetnek feldolgozásra – a coaching egy sokkal inkább jelen fókuszú folyamat.
A foglalkozások alatt feltett kérdések remek utat mutathatnak neked, hogy milyen irányban érdemes indulnod és mi az, ami fejlesztésre szorul, vagy éppen melyik életterületed működteted kiegyensúlyozottan. Egy külsős szakember, aki nincs a konfliktusba érzelmileg belevonódva, képes olyan perspektívát nyújtani, ami lehet, hogy eddig rejtve volt, ezáltal is segítve a megoldás folyamatát.
Tegyük meg együtt az első lépést önmagad felé!
Az önfejlesztésbe és saját magunk feltérképezésébe egyedül belevágni nem könnyű, sőt – sokszor elrettentő feladat lehet, hiszen nehéz lehet behatárolni, hogy miként is érdemes hozzáfogni.
Coaching foglalkozásaim alatt ezért is alkalmazok pszichológusok által akkreditált teszteket, amik egy részletes eredményt adnak a jelenlegi helyzetedről, és együtt könnyedén meg tudjuk határozni, hogy melyik területekre érdemes elsősorban fókuszálnunk.
Munkám során számos embernek segítettem már túllendülni egy olyan élethelyzeten, amibe úgy érezték, hogy szinte már beleragadtak – legyen szó magánéleti, vagy éppen üzleti problémákról.
Ha Te is szeretnéd jobban megismerni önmagad, miközben egy tapasztalt szakember vezet a megfelelő kérdésekkel, fordulj hozzám bizalommal!