Hogyan kezeld hatékonyan a stresszt?

Munkahelyi nyomás, családi és párkapcsolati konfliktusok, nézeteltérések a barátok között, vagy éppen az iskola által támasztott elvárások – ezek a helyzetek mind mind potenciális kiváltó okai lehetnek a stressznek.

Nincs olyan ember, aki nem esett volna át különösen stresszes helyzeteken: a stressz az élet egy természetes velejárója, azonban van az a pont, ahol ez az érzelmi állapot jelentős kihatással van a mindennapi életvitelünkre – a túlzott stressz negatívan hathat mind a testi, mind a lelki egészségünkre. 

Ezeket a negatív hatásokat néhány technikával és egy kis odafigyeléssel jelentős mértékben le lehet csökkenteni, ami az életminőség javulásához, az emberi kapcsolataink harmóniájához és a munkahelyi teljesítményünk hatékonyságához is hozzájárulhat. 

Ebben a cikkben megvizsgáljuk közelebbről a stresszt és bemutatunk néhány hatékony stresszkezelési technikát, amik a mindennapok során rendkívül hasznosnak bizonyulnak.

Mi pontosan a stressz?

Ha a stresszre gondolunk, csupa negatív érzelem jut az eszünkbe: irritáció, frusztráltság, harag, szorongás és az a jól ismert, feszítő érzés a mellkasunkban. Való igaz, hogy az előbb felsoroltak mind megjelenhetnek, mint tünetek, azonban vessünk egy pillantást közelebbről a stresszre!

A stressz egy olyan válaszreakció, ami akkor jelentkezik, ha az egyén kibillen az eredeti egyensúly állapotából és alkalmazkodásra kényszerül. 

Manapság a stressz felé a legtöbb ember negatív attitűddel viszonyul: a stresszes helyzetek kellemetlen érzéssel töltenek el minket, így nem csoda, ha ezt az érzelmi állapotot a legszívesebben kiiktatnánk az életünkből.

A stressz lehet jó is?

Való igaz, hogy inkább negatív élményeket tudunk előhívni, ha a stresszről van szó, azonban a stressz nem feltétlenül egy rossz dolog.

A stressz hatékony kezeléséhez érdemes lehet megvizsgálni a kapcsolatunkat és az érzelmi állapothoz való viszonyunkat: ironikus módon, ha a stressz miatt aggódunk, azzal csak még nagyobb nyomást helyezünk magunkra. 

A stresszen belül meg tudunk különböztetni két fajtát, az eustresszt és a distresszt. Az eustressz az úgynevezett jó stressz, ami a teljesítményünket és a tettrekészségünket fokozza, ezt általában akkor tapasztaljuk, ha a helyzetet leküzdhetőnek látjuk és úgy íteljük meg, hogy képességeink elegendőek a feladat megoldásához.

Ezzel ellentétben a distressz alatt a negatív stresszt értjük, ami ártalmas és kellemetlen érzéssel tölt el minket. Jellemzi a kilátástalanság, a kapkodás és a szorongás – a köznyelvben az esetek nagy részében ezt az állapotot értjük az alatt, amikor kijelentjük, hogy stresszesek vagyunk.

Fontos, hogy a stresszt ne egy leküzdhetetlen, félelmetes állapotnak éljük meg: sokan már-már rettegünk ettől az állapottól. A distressz hatékony kezelése elengedhetetlen, viszont általánosságban véve a stresszt kizárni nem tudjuk az életünkből – és ez teljesen rendben van. A stressz a segítségünkre lehet, hiszen jelezni akar számunkra valamit, amiből tanulhatunk és fejlődhetünk. 

Technikák a hatékony stresszkezelésért

Napjainkban már számos hatékony módszer áll a rendelkezésünkre, hogy a ránk nehezedő stresszt csökkentsük – az alábbi módszerek hatásosnak bizonyulnak a kellemetlen tünetek enyhítésére és a kiegyensúlyozott lelkiállapot visszaállítására.

A közösségi médián töltött idő csökkentése

Manapság a különböző közösségi média platformokon számtalan tartalom jön velünk szembe – ezek az ingerek negatív hatást is gyakorolhatnak ránk, ha túl sok időt töltünk a különböző alkalmazásokon. Érdemes ezt az időt lecsökkenteni, vagy akár egy digitális detoxot tartani.

Egészséges testben egészséges lélek

A lelki egészség mellett testünkre is tanácsos figyelmet fordítani – a rendszeres testmozgásnak megannyi előnye van, ezeknek az egyike a jelentősen lecsökkent stressz. Ennek a hátterében az áll, hogy a testmozgás révén a szervezetben beindul az endorfin termelés. Az endorfinok által az idegrendszer nyugodtabb és kiegyensúlyozott lesz, ami által jelentősen lecsökkenhet a stressz szintünk is.

Relaxációs gyakorlatok

Szervezetünk és elménk feszült állapotát hatékonyan tudjuk csökkenteni különböző relaxációs gyakorlatokkal és légzéstechnikákkal. A tudatos be-és kilégzés során a felfokozott érzelmi állapot okozta megnövekedett vérnyomást és felgyorsult szívverést rövid időn belül csökkenteni tudjuk, aminek a hatására szervezetünk megnyugszik.

A reggeli és az esti rövid meditációk is rendkívül hasznosak lehetnek. A mindfulness, azaz a tudatos jelenlét praktikái bizonyítottan hatásos stresszoldók, amiket a mindennapokban is rendkívül könnyen és hatékonyan lehet alkalmazni.

Felszabadító elengedés

Neked is ismerős az, amikor egy stresszes szituáció szinte sehogy sem hagy nyugodni? 

A negatív érzelmek elengedése hozzájárulhat a feszültség csökkenéséhez. Egy bevált módszer a naplóírás, avagy a “journaling” gyakorlása: ehhez nincs szükséged másra, mint egy papírlapra vagy egy füzetre és egy tollra. A benned kavargó érzések és gondolatok kiírásával fizikai és lelki síkon és kiadod magadból a téged már nem szolgáló stresszt és negatív lelkiállapotot, ami felszabadító érzéssel és frissességgel ruházhat Téged fel.

Segítségkérés coach-tól

Való igaz, hogy a hatékony stresszkezelés felé vezető utat egyedül kell megtennünk, azonban ez az út sokkal könnyebb, ha valaki közben vezet és támogat minket. 

Egy coach a segítségedre lehet abban, hogy azonosítani tudd a legfőbb stresszforrásokat (úgynevezett stresszorokat) az életedben. Ezeknek az azonosítása jelentős segítséget nyújthat abban, hogy elindulj a megoldás felé vezető úton.

Emellett pedig egy coach támogatásával hatékony és személyre szabott stresszkezelési módszereket sajátíthatsz el, hogy a hozzád álló legkényelmesebb és leghatásosabb módon küzdd le a feszültség által felmerülő akadályokat és problémákat. Ezek mellett a módszerek mellett pedig olyan szokásokat is kialakíthattok, amik segítenek Neked a stressz megelőzésében, hogy minél kevesebb teher nehezedjen Rád a mindennapokban.

Tegyünk együtt lépéseket a hatékony stresszkezelésért!

Amennyiben úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged egy biztos stresszkezelési módszer kidolgozásában, várlak szeretettel coaching foglalkozásaimon!

A coaching megoldásközpontú megközelítésével olyan eszközöket és módszereket sajátíthatsz el, amelyekkel a nehéz élethelyzeteket hatékonyan tudod kezelni. A foglalkozások jelen fókuszúak, az akkreditált tesztjeim által pedig átfogó képet kaphatsz arról, hogy milyen életterületet működtetsz hatékonyan, és milyen terület fejlesztésére kell fókuszálnod.

Ha Te is el szeretnél indulni az önismeret és a bevált stresszoldás útján, vedd fel velem bátran a kapcsolatot!

További bejegyzéseink

Feliratkozás a hírlevélre

Ajánlatkérés