A motiváció mondhatni életünk hajtóereje: szinte mindenhez szükségünk van motivációra. A mindennapi szükségleteink kielégítése, a számunkra kedves hobbijaink űzése, sőt, még a munkahelyi vagy az iskolai teljesítmény is szorosan összefügg a motivációval – vagy éppen annak a hiányával.
Szinte biztos, hogy számodra is ismerős az alábbi két szituáció, miszerint:
- Teljes szenvedéllyel és lelkesedéssel végeztél egy tevékenységet, érezted, hogy valami hajt belülről – elszántsággal, szívvel-lélekkel végezted az adott feladatot, ami téged örömmel töltött el. A folyamatban teljesen kiteljesedtél.
- A feladatnak már a gondolatától is görcsbe rándult a gyomrod. A folyamat nem energizált, épp ellenkezőleg – teljesen kimerített téged lelkileg, ami a hangulatodra is rányomta a bélyeget. Ez az állapot lehet, hogy frusztrált is téged, pláne abban az esetben, amikor a feladat elvégzése elkerülhetetlen, de lelkileg mintha nem rendelkeznél a megfelelő tartalékokkal a sikerhez.
Ugye neked is eszedbe jutott pár szituáció, amiket az alábbi két példához kötni tudsz? A fenti esetek remekül szemléltetik azt, amikor motiváltan, vagy éppen motiváció nélkül kezdünk neki egy-egy tevékenységnek.
Ebben a cikkben a motiváció kerül a reflektorfénybe: vizsgáljuk hát meg együtt közelebbről, hogy mi is pontosan a motiváció, illetve hogyan tudjuk azt fenntartani!
Mi a motiváció?
A motiváció egy pszichológiai fogalom, ami mind az általános pszichológiában, a szervezetpszichológiában és a coachingban is kiemelten fontos szerepet kap.
A motiváció a viselkedés mögötti pszichológiai folyamatokat takarja – pontosabban, azokat a belső működéseket, amik valamilyen célt és okot adnak arra, hogy cselekedjünk.
Nézzünk erre meg egy példát!
Tegyük fel, hogy van egy sorozat, ami igazán közel áll a szívedhez – ennek a sorozatnak pedig van egy új évada. Ez a sorozat számodra kikapcsolódást, kacagással teli pillanatokat és örömet okoz, ezeknek az érzelmi állapotoknak az elérése érdekében pedig vidáman ülsz le a tévéd vagy a laptopod elé, hogy átadd magad kedvenc szereplőid történetének.
Ez az úgynevezett belső motiváció, miszerint valamilyen belső vágyat szeretnél valóra váltani, amiért nem külső, tárgyi jutalom jár – emellett megtalálható a külső motiváció is, ahol az ösztönzést külső jutalom vagy egy negatív következmény nyújtja. Ilyen lehet például a munkahelyi teljesítmény szinten tartása vagy fokozása: a jutalom a fizetésemelés vagy az előléptetés, a negatív következmény pedig az állás elvesztése is lehet.
Hogyan ismerd fel, ha nincs motivációd?
A motiváció hiányának a felismerése nehezebb feladat lehet, mint azt gondolnánk – saját magunkkal szemben sokkal elfogultabbak vagyunk, illetve a saját működésünkre is sokkal nehezebben látunk rá, hiszen mi érzelmileg is erősen bele vagyunk az adott élethelyzetbe vonódva.
Az alábbi jelenségek remek kiindulópontot adhatnak, hogy könnyebben azonosítsd be a motiváció hiányát:
Amikor minden egyszerűen csak sok…
Az életben vannak olyan helyzetek, amikor minden összejön. A családban, a párkapcsolatban és a munkában szinte egyszerre keletkeznek stresszes helyzetek, amik már önmagukban is hatalmas nyomást helyeznek az emberre – együtt pedig ez a nyomás csak megsokszorozódik. Egy ilyen élethelyzet szinte megbénítja az egyént, és ez az érzelmi kimerültség a motiváció elvesztéséhez is vezethet.
“Majd holnap”
Halogatni emberi dolog – mindannyiunkkal előfordul, hogy egy feladatot csúsztatunk. Azonban a rendszeres halogatás, más néven prokasztináció, egy intő jele lehet annak, hogy a probléma összetettebb, mint az egyszerű kedvtelenség – a feladatok folytonos halogatása jelzésként szolgálhat nekünk, hogy tevékenységeinkhez a motivációnkat elvesztettük.
Céltalanság, avagy hova lett a szenvedély?
Ha napi teendőink iránt nem érzünk szenvedélyt, vagy éppen nem rendelkezünk hosszú távú célokkal, akkor mind a magánéleti, mind a munkahelyi tevékenységeink értelmetlennek, már-már feleslegesnek tűnhetnek. Ha nincsenek céljaink, akkor nincs mi felé haladnunk – célok hiányában pedig motivációnk sem lesz.
A motiváció megtartása és visszaszerzése
Ha azon kapjuk magunkat, hogy a motivációnk jelentősen lecsökkent, aggodalomra semmi ok – minden állapotra van megoldás, és a motivációnkat is vissza tudjuk szerezni. Az alábbiakban elhoztam néhány rendkívül hasznos támpontot, amik Neked is a segítségedre lehetnek!
- Ez a jelenség teljesen normális és rendben van.
Ha motivációnkat vesztettük, hajlamosak vagyunk arra, hogy saját magunkkal frusztráltak, szigorúak és túlságosan is kemények legyünk. Csalódunk magunkban, majd saját magunknak feltesszük a kérdést: Miért nem tudod normálisan csinálni a dolgod?
Válasz azonban aligha jön.
Kiemelten fontos, hogy az állapotot, amiben vagyunk, mindenekelőtt felismerjük és elfogadjuk. Teljesen természetes, és teljesen rendben van, ha éppen kevesebb motivációnk van a megszokottnál – ettől senki sem lesz kevesebb, vagy csalódás, vagy éppen reménytelen. Ez csupán egy állapot, amiben jelenleg vagyunk – és amin lehet változtatni. Ehhez azonban szükséges a helyzet felismerése és elfogadása.
- Készíts egy tervet!
Gail Matthews pszichológus megállapította, hogyha papírra leírjuk a céljainkat és a terveinket, azokat akár 42%-al nagyobb eséllyel valósítjuk meg. Hogyha eddig nem tetted, a teendőid napi és heti lebontása egy papírra vagy határidőnaplóban rendkívül hasznosnak bizonyulhat. Sőt, még a kreativitásodat is szabadra tudod engedni – miért is ne használnál különböző, színes tollakat, filceket vagy esetleg matricákat? A kreatív alkotói folyamat szinte olyan az elmének, mint egy ölelés – megnyugtat, kikapcsol és olyan dolgokra is ráláthatunk, amikre eddig nem sikerült.
- Légy büszke magadra, megérdemled!
A mindennapi rohanásban sokszor túlságosan is szigorúak vagyunk magunkkal szemben és a napi apró örömeinket és győzelmeinket nem ünnepeljük meg, hanem magától értetődőnek vesszük – hogy ez a minimum, a minimumért pedig nem jár dicséret. Ennek pedig épp az ellenkezője igaz! A jutalmazás remek motivációs erő, miért is ne intéznél magad felé néhány kedves gondolatot, amiért valamit ügyesen megcsináltál? Legyen szó bármilyen apró feladatról, azt ügyesen elvégezted és remekeltél – megérdemled, hogy büszkeséggel és szeretettel fordulj magadhoz.
Hogy segíthet a motiváció megtartásában egy coach?
Egy coach az élethelyzetedre külső szemlélőként lát rá – számára olyan minták is láthatóak lehetnek, amik számodra egyelőre rejtettek. Mivel a coaching egy megoldásközpontú, segítő folyamat, ezért a motiválatlan élethelyzetek orvoslására is remek eszköz a coaching foglalkozások alatt tanult módszerek, amik hosszú távon is a segítségedre lehetnek.
Ha rendszeresen küzdesz a motiváció hiányával, akár a magánéletben, akár a karrierben, fordulj hozzám bátran! Pszichológusok által akkreditált tesztjeim segítségével átfogó és pontos visszajelzést kaphatunk arról, hogy pontosan hol van elakadásod – innen pedig közös munka által meg tudjuk találni a megoldást.
Fordulj hozzám bizalommal és tegyük meg együtt az első lépéseket!